Is it worth driving 8.3 miles and paying $65 a year to buy a $5 chicken twice a month? Or is it better to drive 2.7 miles and pay $8 a chicken unless I buy 2 at $6 each? Or is it better to drive 5.1 miles for a $5.99 chicken that’s the size of anemic parrot that gets eaten in two meals by a single person and makes slightly strange tasting soup? It’s the seasonings, not the freshness.
So I’m talking about three different stores here, Costco and two other multi-location stores that are also in town but don’t offer the same foods at all of their stores due to size differences.
The Costco chicken was huge compared to what I usually buy. I have a square container that can hold one of the brick shaped two quart cartons of ice cream. Every rotisserie chicken I have bought before the Costco chicken fit snuggly in that container and I could press the lid shut.
I had to put foil over the top of the container because I couldn’t use the lid for that chicken. I ate a leg or a thick slice of breast or thigh every day for an entire week. I finally tossed what was left at the end of the week into my giant soup pot with water and seasonings, carrots, celery and onions and simmered it until the carcass fell apart.
My original intention was to put it in the slow cooker, but it didn’t fit. So it cooked in the big pot and after picking the meat off the bones, I added noodles, and ate thick, meaty, chicken noodle soup for a week. So I’m debating in these perilous times, (bird flu reducing the chicken population, you know) where I should go for the best chicken value. Ultimately, they all become soup. What matters is the flavor and how much chicken winds up in the bowl with the noodles and veggie bits.
I saw large white free range eggs on sale for $9.99 a dozen at one of the local stores. I don’t eat that many eggs and lucked out with some local eggs at $3.49 a dozen. There were empty spots where some other egg suppliers were not able to supply eggs.
For baking, I have powdered eggs. For eating, I usually throw 10 eggs into my rice cooker for hard boiled eggs. I have some from a previous dozen to boil and by the time I finish eating those, the ones I bought last Sunday will be ready for boiling.
I should check with my son as to whether his friend will be able to supply us with eggs. Or maybe, I’ll use some of the lumber odds and ends and wire fencing that I’ve got in the garage to make a chicken coop and a run. A license costs $10/year to keep 4 chickens. I could build a winter shelter in the back end of the garage with hay and a heat lamp or some sort of heating set-up for them. I think the math works out to around $4.75 per egg, factoring in the food, shelter, and the chickens themselves. Quite the bargain, right?
Something to think about.
